A meteorok megfigyeléséhez nincs szükség távcsőre, sokkal inkább egy kényelmes, dönthető támlájú kerti ágyra, meg egy jó hálózsákra.
Gyermekkoromban nagyon vártuk, hogy eljöjjön az a pillanat, amikor büntetés nélkül sokáig fenn lehettünk. Leterítettünk egy pokrócot és vártuk a csodát. Üljünk, ki a gyerekekkel vigyünk egy kis rágcsit és meséljük el, amit a csillagokról tudunk. Keressük meg a csillagképeket vagy bízzuk a gyerekek képzeletére.
És amit nem szabad elfelejteni, mikor meglátunk egy hullócsillagot, hát kívánni valamit, a legjobb dolog amiben gyerekként hittem, a mikulás után.
Merre nézzünk?
Sose a zenitet, a fejünk feletti pontot bámuljuk, inkább valahova félúton a zenit és a horizont közé, úgy 45 fok magasra nézzünk. Kitüntetett irány sincs, a hullócsillagok az ég bármely részén feltűnhetnek, de talán a déli vagy az északi irány kicsit kedvezőbb lehet. A lényeg, hogy ne legyenek közvetlen fények, és minél sötétebb égbolt alól végezzük a megfigyelést. Ha az időjárás is kedvezően alakul, az esti órákban 10-20, a hajnali órákban viszont akár 30-40 meteort is láthatunk egy óra alatt.
Türelem, türelem
Gyakran előfordul, hogy sok percig nem hullik egyetlen meteor sem, aztán egy percen belül jön 3-4 is. A mai gyerekeknek nem lesz könnyű türelmesen kivárni, de megéri. Közelebb hozhatjuk nekik a csillagokat, ha keresünk egy-egy mondát, mesét hozzá a kialakulásukról.
Ha nem ismered a csillagokat, digitális segítséget adhat a Star Walk alkalmazás. Könnyebben tudunk tájékozódni a csillagok között, elég ha az ég felé fordítjuk a telefonunkat. Megmutatja az aktuális égrészlet csillagait, csillagképeit, azokat is, melyek szemmel nem láthatóak.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges