Jelenlegi hely

3+1 tipp a környezettudatosabb lakóközösségért

A hulladékmentes törekvések szerencsére egyre népszerűbbek Magyarországon, amelynek köszönhetően elég gyorsan lehet olyan emberekre, csoportokra bukkanni, akik segítséget tudnak nyújtani számunkra. Csapatban összefogni ráadásul nem csak hatékonyabb, de ha van valaki, akitől bátran kérdezhetünk vagy inspirációt nyerhetünk az az elköteleződést is erősíti.

Az alábbiakban 4 tippet mutatunk be, amelyekkel a háztartásodnak és a lakóközösségednek is segíthetsz, hogy kevesebb hulladékot termeljen.

Gyűjtsünk szelektíven!

Igazán egyszerűnek hangzik, de akik társasházban élnek talán tudják, hogy a cél érdekében számos buktatót kell venni. Hiába gyűjtjük a saját otthonunkban jól a szelektív hulladékot, ha azután egy koszos pizzás doboz néz vissza ránk a papírhulladék tetejéről.

Sajnos sokszor előfordul, hogy a közös szelektívgyűjtők tele vannak nem gyűjthető darabokkal. Többet is tehetünk azonban annál, minthogy mások szelektív szemetét a helyes tárolóba tesszük: edukáljuk a lakóközösségünket!

Készítsünk egy táblát a faliújságra arról, mi az, ami igen és mi az, ami semmiképp sem kerülhet az egyes hulladékgyűjtőkbe. Ha ezzel nem is váltod meg a világot, akit valóban érdekel, ezután figyel majd rá. Sokszor a kis lépések számítanak a legtöbbet.

Ne vegyünk – kérjünk kölcsön!

Számtalan olyan eset adódhat, amikor hirtelen olyan eszközre van szükségünk, ami nincs otthon. Hogy elkerüljük a túlvásárlást és a felesleges pénzköltést, a legjobb, ha a jól átgondolt vásárlás előtt megkérdezzük az ismerőseinket, szomszédjainkat, lapul-e náluk olyasmi, amire szükségünk van.

A Miutcánk alkalmazáson kapcsolatba kerülhetünk a környékünkön élőkkel; legyen szó létráról, fúróról vagy befőttes üvegről, biztosan találunk valakit, aki segíthet. Ne felejtsük el, hogy ez akkor is nagyon hasznos, ha nekünk van olyan eszközünk, amit már nem használunk, de másnak jól jöhet. Nyugodtan feltehetjük a Miutcánkra, valaki biztosan nagyon boldog lesz vele!

Keressük a helyit!

Az alkalmazás arra is alkalmas, hogy megtaláljuk a környékünkhöz legközelebb eső piacot vagy tájékozódjunk a kistermelőkről, üzletekről a közelünkben. Ez lehet, csupán 10 perc sétára van tőlünk, vagyis sokkal közelebb, mint gondolnánk. Ha nem kell beutaznunk a fél várost a szupermarkethez, nem csak a környezetünket és a pénztárcánkat kíméljük, de a helyi termelőket is segítjük. Tegyük fel a kérdést a Miucánkon, hogy ki hol vásárol – sosem árt a jó kapcsolati háló a környéken.

Arról nem is beszélve, hogy ezeken a helyeken általában megoldható, hogy saját vászonzacskóba vagy dobozba kérjük az árut, amivel visszaszoríthatjuk a felesleges műanyaghasználatot is.

+1 Komposztáljunk együtt!

Tudjuk, hogy a komposztálás nem olyan egyszerű, ezért ezt a tippet haladó hulladékmenteseknek ajánljuk.

Ha nincs kertünk és lehetőségünk komposztálni, keressük meg a hozzánk legközelebbi közösségi kertet, vagy kérdezzünk körbe, hátha a környékünkön van valaki, akinél akad, és szívesen megengedné, hogy elvigyük hozzá a konyhánkban keletkezett hulladékot. Ha sokan érdeklődnek a környékünkön a komposztálás után, még sincs a közelben lehetőség, jó, ha tudjuk, hogy ez a tevékenység és a kész komposzt felhasználása nem engedélyköteles, egyeztetve a közös képviselővel és a többi lakóval a ház saját udvarában is elhelyezhetünk egy komposztálót.

A Miutcánkról

A Miutcánk egy öt évvel ezelőtt indított közösség-fejlesztő platform, amellyel a fejlesztők és alapítók szándéka az volt, hogy a szomszédok, a közelben lakók jobban megismerjék egymást. A startup vállalkozás ezzel Magyarország egyik legnagyobb olyan felületét hozta létre, ahol a földrajzi adottságokhoz kötött mikroközösségek kialakulása a cél.

A Miutcánk célul tűzte ki, hogy az oldalhoz csatlakozó a jószomszédi viszony kiépítésén túl akár pénzt és időt is megtakaríthassanak. Ezzel az oldal itthon a közelben lakók körében kialakuló bizalom megerősítésében meghatározó szerepet játszik.

A Miutcánk.hu alapítóinak a fentieken túl szándéka, hogy a közösségszervezésből fakadóan a nagyvárosi élet lehetőségeit, a cserére alkalmas eszközök felhasználásával hozzájáruljanak a fenntartható élet megteremtéséhez és az urbanizáció okozta környezetterhelés csökkenéséhez.


Forrás: miutcank.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére