Jelenlegi hely

Beszélgetős padokkal a magány ellen

Ez egy egyszerű, de jól működő kezdeményezés, ami több országban is elterjed: a „Happy to chat" padok arra ösztönzik az embereket, hogy beszélgessenek egymással.

Korábban már bemutattuk az iskolákban használatos, népszerű barátság padot, most a felnőtteknek szóló változat is megjelent. A világjárvány idején felerősödött a társadalmi elszigeteltség és a magányosság, ami komoly hatással van a testi és a lelki egészségünkre.

Krakkóban helyezték el az első lengyelországi "Happy to chat" padot, amelyet a Gadulawka csapat tervezett. A külföldről átvett kezdeményezés szeretné megkönnyíteni a beszélgetésindítást a járókelőkkel, akik nyitottak erre. A zöld színű pad felirata három nyelven olvasható: 

„Ülj ide, ha nem bánod, hogy valaki megáll, és köszönt téged!"

A projekt ötletgazdája Allison Owen Jones, aki a walesi Cardiffban helyezte el az első „Happy to chat" padot egy parkban. A történet úgy kezdődött, hogy Allison a kutyáját sétáltatva meglátott a parkban egy szomorúnak és magányosnak tűnő embert, de nem merte megszólítani. 

Ekkor rájött arra, hogy milyen nehéz manapság beszélgetést kezdeményezni egy "idegennel", ezen segítene kellene valahogy. Olyan táblákat készített, amelyek beszélgetésre invitálnak, ezeket pedig több parki padra erősítette.

Az ötlete nagy sikert aratott, később Cardiff önkormányzata három hivatalos "Happy to chat" padot állított fel a város különböző pontjain a magányosság elleni küzdelem és a közösség tagjai közötti interakció ösztönzése érdekében.

"Olyasmit akartam létrehozni, ami lebontja a társadalmi korlátokat, és utat nyit az emberek számára, hogy beszélgessenek, ahelyett, hogy egyedül ülnének és láthatatlannak éreznék magukat" – vallja Allison Owen-Jones, aki szerint soha nem lehet tudni, mihez vezethet egy egyszerű "jó reggelt".

Ma már világszerte, többek között Svájcban, Ukrajnában, Ausztráliában, Új-Zélandon és az Egyesült Államokban is találhatók "Happy to chat" feliratú padok. A kezdeményezés népszerűsége az egyszerűségének köszönhető, mivel a koncepció átvehető, olcsó és bárki számára elérhető.

Ha "van emberünk", vagyis meghallgatjuk a másikat, aki szintén meghallgat minket és kellemesen elbeszélgetünk, akkor mentálisan egészségesebbek leszünk és jobban is érezzük magunkat. A padon innen és túl...

Forrás: gadulawka.pl, walesonline.co.uk

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Szeretethiányban felnőni

Szeretethiányban felnőni

Amikor anyává válunk, minden megváltozik. Lelkünk egy része „testünkön kívülre” kerül, megtapasztaljuk, hogy a szeretetünk sosem fogy el, hanem egyre nagyobb és több lesz. Szülőként az élet legtermészetesebb dolga, hogy bármit megtennénk a gyermekünkért, ő számunkra a legfontosabb, születésétől kezdve úgy próbálunk élni, cselekedni, hogy neki majd jobb és könnyebb élete legyen, mint a miénk volt.
Csomagolj zölden karácsonykor!

Csomagolj zölden karácsonykor!

Még bőven van idő felkészülni az ajándékok csomagolására. Miért ne lehetne ezt megtenni környezettudatosan? Ehhez hoztam otthon vagy a természetben is fellelhető alapanyagokat.
20+1 karácsonyi idézet: ajándékkártyára is tökéletes!

20+1 karácsonyi idézet: ajándékkártyára is tökéletes!

Ha Te is szereted idézettel ellátni az ajánddékkártyákat, üdvözlőlapokat, és gondot okoz egy-egy érzés, gondolat megfogalmazása, használd ezeket!
Szabad-e büntetni a gyereket?

Szabad-e büntetni a gyereket?

Arra a kérdésre, hogy „Szabad-e büntetni a gyereket?”, a családok többségében a szülők egyenes választ adnak, de ezek három csoportba sorolhatók. Nem is maradunk meg a három jellemző válasznál, hanem inkább megnézzük, mit okoz a büntetés, és mennyire éri el a célját. - Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Ugrás az oldal tetejére