Jelenlegi hely

Beporzók napja országosan és a határon túl

Idén is a Múzeumok összefogásának köszönhetjük hogy magyar és határon túli összefogással nagyszabású és izgalmas eseménnyé nőtt a Beporzók napja.

Alig pár éve, 2018-ban volt az első Beporzók napja, és azóta egyre nagyobb népszerűségnek örvend ez a március 10-i jeles nap.

Miért különleges a Beporzók napja?

A mérsékelt égövben - a Méhek napjával ellenben - nem csak a háziméhre, a méhalkatúakra koncentrál, hanem minden beporzó szervezetre, hazánkban elsősorban rovarokra. A világon azonban sok madár és denevér által megporzott virág, illetve növény létezik, őrájuk is kiterjed a figyelem. Ezeknek is szerepe van abban, hogy Magyarországon trópusi dísznövények, déligyümölcsök, egzotikus fűszerek kaphatók. Általánosságban a termesztett növények kétharmadát, élelmiszereink egyharmadát köszönhetjük nekik.

Ha még részetesebben szeretnél tájékozódni, a kezdeményezés honlapját ITT és Facebook-oldalát ITT találod.

Gondoljunk bele, mi minden hiányozna az asztalunkról, ha ők nem lennének... A Magyar Múzeumok Online országos, sőt Kárpát-medencei mozgalommá emeli a kampányt. Ez a fontos ökológiai problámakör országhatárokon át ível, így a múzeumok, oktatási intézmények, közgyűjtemények társadalmi, fentarthatóságért kiálló szerepvállalását feszegeti.

Jelenleg 39 intézmény programja vár az érdeklődőkre

Online foglalkozások, beszélgetések, kiállítások, előadások gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt. Néhány példa, hogy milyen programok várnak a virtuális látogatókra.

A zalaegerszegi Göcseji Múzeum 2021. március 10-én, szerdán

Kézműves foglalkozásokra hívja a gyerekeket, hiszen rövid videók segítségével bárki készíthet színes virágokat, beporzó lepkéket, illetve hulladék anyagokból rovarszállót.

A Göcseji Falumúzeumban rovarhotelt készítenek a kollégák, és videón figyelemmel kísérhetik az érdeklődők a munkafolyamatokat. A fából készült, természetes anyagok felhasználásával létrehozott és hosszú távra kihelyezett rovarszálló lakóit és azok tevékenységét egész évben figyelemmel kísérhetik a gyerekek.
A Qulto Education oktató programon keresztül 15-20 perces foglalkozásokkal készülnek más-más korosztályok számára.

A Gödöllői Királyi Kastély az egész hetet a témának szenteli: 2021. március 6. (szombat) - 12. (péntek)

Tervezett online programjaik között találunk kisfilmek a beporzásról, a méhek világáról az Erzsébet Királyné Mézlovagrend jóvoltából; online játékokat a rovarokhoz ill. virágokhoz kapcsolódóan a kastély belső tereiben található motívumok és ábrázolások felhasználásával; letölthető sétalapot családok számára egy felfedező jellegű kastélyparki sétához. És természetesen Erzsébet királyné sem maradhat ki, most a méhekhez való viszonyáról olvashatunk-hallhatunk.

A miskolci Herman Ottó Múzeum márciusban „Beporzók havát” szervez.

Összmúzeumi, lehetőleg minél több tárunkat és osztályunkat bevonó egész havi tematikát tervezünk, melyben a beporzók világát a lehető legszínesebben igyekszünk bemutatni: régészeti, néprajzi, történeti, képzőművészeti szempontból, no és persze a múzeumpedagógia eszközeivel is. Március hónapban érdemes gyakran ellátogatni a hermuz.hu/ oldalra, illetve múzeumunk Facebook oldalára, mert folyamatosan kerülnek majd fel az izgalmasabbnál izgalmasabb tartalmak!

A debreceni Déri Múzeum ebben az évben egy egész héten át foglalkozik a témával.
A Beporzók hetén rengeteg izgalmas anyagot, bejegyzéseket, játékokat találtok Facebook oldalukon ITT. Nagyon ötletes rajzokkal hívják fel a figyelmet a beporzást végző rovarok fontosságára múzeumpedagógiai programjukban.
 

Az összes programot részletesen ITT találod.

ADL - Debrecenimami

Forrás: wikipedia.org/wiki/Beporzók_napja; magyarmuzeumok.hu; derimuzeum.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére