Jelenlegi hely

Mustból bort - Hogyan változtassunk életünkön 5 nap alatt?

Alig találunk a földön olyan embert, aki tökéletesen elégedett lenne önmagával. Legtöbbünk szívében éppen ezért titkon ott él a vágy, hogy változtassunk a személyiségünkön és az életünkön. A kezdeti nagy fellángolások után az esetek túlnyomó többségében mégsem vagyunk képesek döntő változásokat elérni, lelkesedésünk már csírájában elhal.

Kevin Leman legújabb könyvében, a Péntekre új énben viszont egy olyan akciótervet vázol fel, amely abban segíthet minket, hogy jelenlegi elhatározásunk ne maradjon terméketlen. A Péntekre új én remek kis kézikönyv, amely könnyen emészthető, világos formában ötvözi a személyiségtípusok jellegzetességeit, a születési sor(s)rend által meghatározott szerepünket, illetve a Gary Chapman nevéhez fűződő szeretetnyelv-koncepciót. Arra bátorít minket, hogy gyengeségeink és hibáink felismerésével induljunk el az érett, felnőtt személyiséggé válás útján, hogy ennek köszönhetően rólunk is elmondhassák: "Azt hiszem, kezd borrá nemesedni a mustból." Kiindulási pontnak, sőt kulcsmomentumnak tekinti ebben a folyamatban a korábbi skatulyákból való kitörést, illetve azon hazugságaink felismerését, amelyekkel szüntelenül áltatjuk magunkat. Hiszen sokszor úgy elmerülünk a megszokások mocsarában, hogy észre sem vesszük, milyen régóta nem vettünk levegőt.

A szerző praktikus tanácsait kissé provokatív, ám rendkívül humoros stílusban tárja elénk. Az olvasás során meggyőződhetünk arról, hogy Lemanra valóban illik a legkisebb gyerekekre jellemző ötletesség és közvetlenség. Ebből adódóan elsősorban annak érdemes kezébe vennie a Péntekre új ént, aki vagy ismeri az író korábbi műveit, vagy hajlandó egyfajta "kompromisszumot" kötni. Az első mondattól kezdve ugyanis titkos megegyezés születik szerző és olvasó között: el kell fogadnunk, sőt valamennyire magunkévá kell tennünk Leman sajátos humorát és szókimondó stílusát. Ha ezen sikerül túljutnunk, akkor nagy élvezetet fog nyújtani a könyv: minden bizonnyal hasznosnak találjuk majd a tanácsokat, miközben egyáltalán nem fogunk megrökönyödni vagy meglepődni azon, hogy Leman kutyafajtákhoz hasonlítja a különböző személyiségtípusokat.

Az "új én" ötnapos akcióterve

Lássuk tehát napokra lebontva, mit kínál ez a különleges program!  

1. nap: Hétfőn önmagunk vizsgálatát állítjuk a középpontba, igyekszünk felismerni a személyiségtípusunkat és a főbb jellemzőit. Vajon a cuki yorki (szangvinikus), a hatalmas dán dog (kolerikus), a kifinomult uszkár (melankolikus), avagy a hűséges ír szetter (flegmatikus) típusjegyeit viseljük magunkon?

2. nap: Kedden kicsit tágítjuk a horizontot, és a családban betöltött helyünket, szerepünket vesszük górcső alá, hiszen a személyiségtípusok leírják, hogy kik is vagyunk ma, a születési sorrend pedig segít megfejteni, hogyan váltunk ilyenné. Ezúttal azt gondoljuk végig, hogy elsőszülöttként, középső gyerekként, legkisebbként, illetve egykeként milyen személyiségjegyek jellemezhetnek bennünket.

3. nap: Szerdán még mélyebbre ásunk önmagunk megismerésében, és megvizsgáljuk mindazt, amit a gyerekkori emlékeinkből felszínre tudunk hozni. Ez segítségünkre lehet abban, hogy megértsük, hogyan alakult ki "privát logikánk", azaz miként szemléljük önmagunkat és a világot.

4. nap: Csütörtökön egy hosszabb kitérőt teszünk a kapcsolatok világába, amikor a szeretetnyelvünket térképezzük fel. Igyekszünk tudatosítani magunkban, hogy milyen módon – ajándékozás, minőségi idő, elismerő szavak, szívességek, testi érintés – tudjuk a szeretetet adni és fogadni. Ez előmozdíthatja önmagunk, illetve a másik fél megértését és elfogadását is.

5. nap: Péntekig tehát körbejártuk személyiségünk legfőbb jellemzőit, illetve szembenéztünk a hazugságokkal, amelyekkel eddig áltattuk magunkat. Már csak egyetlen dolgunk maradt: saját magunk terapeutájává kell válnunk! Az "új én" eléréséhez a következő tanácsot adja Leman: szembesítsük magunkat a múlttal, hogy aztán apró, kis léptekkel haladjunk előre a világosan megfogalmazott célig, miközben megengedjük magunknak a hibázás lehetőségét is.

Újonnan felfedezett eltökéltség

A könyv egyik legnagyobb érdeme, hogy rengeteg izgalmas kérdést vet fel, amelyeket kiváló példákkal színesít. Igazán érdekfeszítő a pszichológus szerző különböző eseteibe való betekintés, a hozzá szóló levelek olvasása, illetve a hírességek életéből kiragadott történetek elemzése is. Meg vagyok győződve róla, hogy sokak számára nélkülözhetetlen segítséget fog nyújtani ez a kötet, miközben azt is érdemes megemlíteni, hogy egyeseknél némi hiányérzet és kétely támadhat a különböző tipológiák – személyiségtípus, születési sorrend – olvasásakor. Leman maga is kitér erre a problémára, hiszen minden ember egyedi, akár egy hópehely, ezért a határok sem húzhatóak meg ilyen egyértelműen. (Egy nyolcgyermekes család ötödik gyermekeként én például nem tudtam teljes mértékben azonosulni a középső gyerek típusával.) Nem szabad azonban emiatt elkeserednünk, és legfőképpen ne hagyjuk abba az olvasást, ha nem tudjuk tökéletesen besorolni magunkat egyik kategóriába sem! A Péntekre új én ugyanis rengeteg hasznos és továbbgondolásra érdemes ötlettel ajándékoz meg minket, amelyeket nyugodtan magunkkal vihetünk lelki és szellemi batyunkban. Kevin Leman szerint a könyv legfőbb célja nem más, mint hogy "újonnan felfedezett eltökéltség" fűtse majd az olvasót, hogy azt az életet élje, amelyet igazán élni akar.

Győri Anna

Megjelent a Family magazin 2016/4. számában.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére