Jelenlegi hely

Habos-babos helyett amire valóban szükség van...

Megtörténik A CSODA. A teszt pozitívat mutatott. Ott van a két csíkocska. De hogy biztosak legyünk, bejelentkezünk az orvoshoz. Elmegyünk. És a rózsaszínfelhős szappanbuborékos álmunk megerősítésre kerül, amikor közlik a nagy hírt. Igen. Hölgyem, Ön kisbabát vár. És mi méterekkel a föld felett járva, a habos-babos, boldog családi életet tervezve létezünk. Eleinte.

Aztán amint az idő halad, a járásunk akár lassul is egy kicsit. Vagy sokat. Kinek hogy. De az álmok még mindig ott vannak a fejben. Netalántán leírva, fontossági sorrendben, vagy épp anélkül. 

És most megvalósításba kezdünk. Mi, első gyermekünket váró nők megvesszük a ruhácskát, tervezzük, hogy hol lesz a baba szobája vagy kis sarkocskája. Kell-e mérleg és mellszívó? Milyen legyen a babakocsi? Vagy kell-e egyáltalán? Hordozom-e majd? A pöttyös vagy a fodros lenne a szebb, ami a hazahozós ruhája legyen? És akár hiszitek, akár nem, ezek a kezdeti nehézségek a felszínen megjelenő, általában első problémák. Ezek korlátai anyagi jellegűek lehetnek. Én például rengeteg mindent terveztem, hogyha majd otthon leszek a babával, ezt és ezt fogom csinálni, megtanulni, megszervezni, stb. Persze, mert „ha otthon vagy, úgysincs semmi dolgod”. Mondják oly sokan és olyan egyszerűséggel, hogy már-már el is hiszi az ember fia és lánya. Én elhittem. Aha. Akkor most kicsit bele kell rondítsak. De nem azért, hogy bántsalak, kedves Olvasó, csupán azért, mert szeretném ezt a téves sztereotípiát lerombolni egyszer s mindenkorra. Ehhez egyedül kevés vagyok, de hiszem, hogy a lassú víz partot mos. Nem szeretném lefokozni a felmerülő nehézségeket, mert az adott szituációban sok dolog fejtörést okoz(hat). Mint a fenti kérdések megválaszolása is. Csupán egy nálánál sokkalta fontosabb, a gyermekünk számára elengedhetetlen dologra szeretném felhívni a figyelmet. Menjünk tovább a történetben!

Megszületett a Gyönyörűség. A mézes-mázos, csupasz testétől, édes pofijától, aranyos szuszogásától olvadozó anya első gyermeke, akkor az ember lánya mar nem lesz a régi. A babával együtt egy teljesen más személy is születik. Az Anya. A legfontosabb hivatás. És a legnehezebb is. A maga minden szépségével és nehézségeivel egyaránt. A legfontosabb ezután a gyermeked lesz. És ez így van rendjén. És annak az apró, először még magatehetetlen csecsemőnek TE leszel az egyetlen és legfontosabb személy az életében. Az egyetlen, akihez fordulhat, akibe kapaszkodhat, ha bajban érzi magát, ha fél, ha valami számára még ijedelmet okoz

Ami a legfontosabb egy gyermek (akár csecsemő, akár totyogó, óvodás vagy iskoláskorú) számára, az az érzelmi biztonság. Hogy tudja, te ott vagy és rád mindig számíthat! Az idő gyorsan repül (hasfájáskor, fogzáskor vagy a legnehezebb napokon épp a csigalassúságot fogod érezni), de hidd el kedves Anya társam, oly rövid az idő, amit együtt töltötök. És kérlek, ne hidd azt, hogy a gyermeked szórakozni vagy trükközni akar veled ha hiv. Téged akar. Te vagy számára a legfontosabb személy az életében. A te személyed, hozzáállásod, kitartásod fogja meghatározni a világba vetett bizalmát. Lehetetlen tartani a gyermek – alvás - háztartás kombót. Az első időkben biztosan. Ezért kérj segítséget!

"Korábban nem tudtuk, miért ilyen derűs a kisgyerek. Jó, nincsenek még munkahelyi és egyéb életproblémái, de ez önmagában nem indokolja ezt. A 1990-es évek eleje óta tudjuk, hogy - kicsit leegyszerűsítve - a megfelelő szintű endorfintermelés a derű alapja. Persze még tovább is kérdezhetünk: és ez min múlik? Azon, hogy a gyerek testi és lelki értelemben biztonságban (a gondoskodás és az érzelmek biztonságában) legyen. [...] Elfogadás, testi-lelki kapcsolat, és ennek "közlési formái" (kommunikációja) érintésben, beszédben, mondókában-dúdolóban, játékban, mesében - ez az érzelmi biztonság kiépülésének útvonala." - /Vekerdy Tamás/

Úgy érzed, szükséged lenne kis időre a gyermek nélkül? Nagyi, papi vagy a szomszéd néni. Valaki? Vagy dehogy akarsz a gyermeked mellől menni, de a kis romboló már káoszt csinál, jó volna valaki, aki a háztartásban segítene? Kérj segítséget! Az alvás fiziológiás szükséglet. Azt más nem tudja helyetted. Ha tudsz, eleinte a gyermekágyas időszakban főleg, de lehetőség szerint az első hónapokban is pihenj! Mert a pici még sokáig megébred(het) éjszaka. A gyermek megérzi, ha feszült vagy. Márpedig a kialvatlanság sokszor vezet feszültséghez. Arra kérlek, kedves Anya, aki most ezt olvasod, pihenj eleget és töltsd fel gyermeked szeretet tankját játékkal, olvasással, sétával! De azt se feledd, hogy boldog akkor lesz a gyermeked, ha te magad is az vagy! Csodálatos vagy, ezt ne feledd és gyermekedhez Te értesz a legjobban! 

Szerző: Török Beatrix Enikő 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére