Jelenlegi hely

Ha egyedül érzed magad, ülj le a barátság-padra!

Egyszerű ötlet: egy különleges pad segít barátokat találni azoknak a gyerekeknek, akiknek nincs kivel játszaniuk, beszélgetniük. Te kipróbálnád?

Mit csináljon az a gyerek, aki egyedül van, aki játszani szeretne valakivel, vagy csak beszélgetne egy kicsit? Aki a sok gyerek között is magányosnak érzi magát az iskolában?

A kanadai Willowgrove iskolában egy egyszerű, de jól működő módszert találtak ki: készítettek egy speciális padot, amit barátság-padnak neveztek el, ide bárki leülhet, aki egyedül érzi magát. Ha a többiek észreveszik, hogy ül valaki a padon, akkor odamennek hozzá, játszani hívják vagy beszélgetnek vele.

Ülj ide mellém!

A pad használatának módjáról mindenki útmutatást kap, megbeszélik az osztályfőnöki órán vagy más közösségi alkalmakon. A gyerekeket arra buzdítják, hogy használják ezt a "páratlan" padot, ha valakit ott látnak, csatlakozzanak hozzá, vonják be a társaságba, barátkozzanak vele.

A padon ülőket pedig arra kérik, ha valaki elhívja őket, legyenek nyitottak, menjenek vele.

Ez a pad része az iskola hétköznapjainak, amit bármikor, bárki igénybe vehet. Ha valaki szomorú, így könnyen segítséget, támogatást kérhet. A mai digitális világban az is értéket képvisel, ha személyes jelenlétünkkel, figyelmünkkel ajándékozzuk meg egymást.

A barátság-pad az iskola területén központi, jól látható helyen található, könnyen észreveszik a gyerekek. A barátság-pad megjelenésében is egyedi: művészi munka vagy a gyerekek festik ki és díszítik.

Feliratokat is szoktak rá tenni, pl.: "Ha igaz barátot szeretnél, neked is azzá kell válnod." "A barátság egy ajándék az élettől." "A kedvesség nálam kezdődik."

A tapasztalatok szerint a dolog működik. Az ötlet egyre több iskolában terjedt el külföldön, több oktatási intézmény átvette már, főleg azok, amelyek fontosnak tartják az egymás elfogadását, a nyitottságot, az empátiát és az odafigyelést másokra. Talán nálunk is jól jönne ilyen pad az iskoláinkban...

A barátság-padról készült videót több millióan nézték meg.

Te leülnél egy barátság-padra?

Mi lenne, ha a felnőtteknek is lenne ilyen padjuk? Ha a parkban leülnénk és odatelepedne valaki, aki meghallgat, akivel kötetlenül megoszthatnánk gondjainkat, örömeinket, félelmeinket vagy kérdéseinket?

Vannak olyan helyzetek, amikor egy ismeretlennek könnyebben elmondjuk, ami a szívünket nyomja, mint a családtagoknak. Már az is sokat számít, ha egyszerűen meghallgatjuk egymást. Elfogadóan és barátságosan, mint az iskolában.

Forrás

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

A szülői stresszfaktor egyik okozója a nagy ebédkérdés, amihez nemcsak a mikor mit főzzek, de a megeszi-e a gyerek is hozzájárul. Van pár tippünk kezdőknek és haladóknak.
Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Ugrás az oldal tetejére